Dr. Cem Kesim

Koç Üniversitesi Hastanesi, Göz Hastaliklari Anabilim Dali

Fellowship Yaptigi Klinik: Tibbi Retina & Görüntüleme Birimi,Ospedale San Raffaele, Milanoi Italya

Genç Oftalmologlar Fellowship programlari ile ilgili projemize katildiginiz için tesekkür ederiz.

1.Hangi klinikte, hangi tarihlerde gözlemleyici olarak bulundunuz?

Haziran-Agustos 2022'de Ospedale San Raffaele'de (Milano, Italya) Prof. Giuseppe Querques'in Tibbi Retina & Görüntüleme Birimi'nde 3 ay gözlemci olarak bulundum.

2.Hangi bursluluk programi ile gittiniz? Burs miktari yeterli oldu mu?

IOFF Subspeciality Fellowship programi dahilinde gittim. IOFF 3 aylik program için toplam 5000 euro burs sagliyor, bu süre için yeterli bir meblag idi.

3.Basvuru süreci ile ilgili tavsiyeleriniz?

Basvuru öncesinde EBO, ICO gibi oftalmolojide yeterlilik göstergesi olan sinavlari vermis olmak önemli avantaj sagliyor. Ayrica TOD yurtdisi egitim bursu gibi diger birçok kanali da degerlendirmekte fayda oldugunu düsünüyorum. Basvuru yapilan klinikle ve burs saglayicisi ile yazismalari sicak tutmaktan çekinmeyin. Istekli oldugunuzu karsi tarafa hissettirmeniz çok önemli.

4.Gittiginiz klinigin avantajlari?

Gittigim klinik, alaninda (Tibbi retina) mevcut olan literatür bilgisini yönlendirebilecek kadar çok ve nitelikli arastirmanin yayimlandigi, Avrupa ve Amerika'daki diger birçok merkezle yakin ve yogun isbirligi içerisinde çalismalar yürüten bir merkezdi. Klinik yaklasim ve görüntüleme olanaklarinin üst düzeyde oldugu bir klinikti.

5.Gittiginiz klinigin dezavantajlari?

Bulundugum klinik agirlikli olarak yasa bagli makula dejenerasyonu ve diger edinsel dejeneratif makula hastaliklarina yogunlasmis bir birim oldugu için, diger tibbi retina hastaliklari ve vitroretinal cerrahi gibi alanlarda baska bölümlerde gözlem yapma ihtiyaci hissettim.

6.Observership seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Önerileriniz neler?

Observership/fellowship programlari klinik bilgi ve beceri artirmak kadar akademik ve sosyal çevre edinmek, farkli bir ülkede yasama tecrübesi edinmek için benzersiz firsatlar sunar. Observership tercihinizi kariyer planlamaniza en uygun olacak sekilde yapmanizi öneririm. Üst ihtisasla ilgili bilgi ve becerinizi artirmanin yaninda, gitmeyi planladiginiz klinikteki akademik ortam, yaninda çalisacaginiz sorumlunun alanindaki diger akademisyenlerle iliskisi ve size saglayabilecegi uluslararasi baglantilar, sonrasinda gitmeyi planladiginiz/planlayacaginiz kliniklerle baglantilari, gideceginiz ülkeye uyum saglayabilmeniz (dil, kültür, yasam vb.) ve hatta ihtisas harici bilgi ve kültürünüzü gelistirme imkanlari sunmasi, her biri en az digeri kadar önemli ayri birer maddeyi olusturmakta.

7.Bugün tekrar gidecek olsaniz tercihiniz ayni olur muydu? Ya da neyi farkli yapmak isterdiniz bu süreçte?

Geriye dönüp baktigimda yaptigim observership programiyla belki kariyerimin en verimli 3 aylik dönemlerinden birini geçirdigimi düsünüyorum. Bu süre zarfinda tibbi retinadaki güncel bilgi ve çalismalari izleme, hatta bazi çalismalara dahil olup bilimsel makale yayimlayabilme firsatim oldu. Tibbi retinada önemli bir merkezdeki arastirmacilarla yüz yüze tanisip çalisabilmenin yani sira, uluslararasi diger çalisma gruplariyla iletisim haline geçebilme olanagim olustu. Son olarak yeni bir dil ögrenme ve 3 ay yurt disinda yasama/çalisma deneyimi edinmis oldum. Bugün tekrar gidecek olsam tercihimin ayni olacagini düsünüyorum.

Türk Oftalmoloji Derneği
LookUs & Online Makale