Dr. Ceren Yeşilkaya

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniği

Fellowship Yaptığı Klinik: Kornea Birimi, Saarland Üniversitesi, Almanya

Genç Oftalmologlar Fellowship programlari ile ilgili projemize katildiginiz için tesekkür ederiz.

1.Hangi klinikte, hangi tarihlerde gözlemleyici olarak bulundunuz?

Almanya’da bulunan Saarland Üniversitesi, Oftalmoloji kliniğinde (https://augenklinik-saarland.de/en) Ocak-Mart 2023 dönemini kapsayan 3 aylık sürede kornea hastalıkları ile ilgili gözlemci olarak bulundum.

2.Hangi bursluluk programi ile gittiniz? Burs miktari yeterli oldu mu?

International Ophthamological Fellowship Foundation (IOFF) tarafından desteklenen ‘’Subspeciality Fellowship Program’’ ile 3 aylık eğitim bursu alarak gittim. Burs miktarı Avrupa ülkeleri için 5000 Euro, Amerika için 6000 Dolar olarak belirlenmiştir. Bu miktarın 3 ay süreli öğrenci tarzı yaşam masraflarını karşılayabileceği düşünülmektedir. Türkiye’de çalıştığım kurumdan ücretsiz eğitim izni aldım. Burs miktarı söylendiği gibi kabaca temel yaşam masraflarını karşılamaktadır. Detaylandırmak gerekirse bulunduğum yerde aylık kira masrafı yaklaşık 1000 Euro’ydu. Kliniğe yakın bir yer tercih ettiğim için ulaşım masrafı daha az oldu. Kalan miktar ise yeme-içme masrafları için yeterliydi. Ancak haftasonları seyahat etmek ve farklı şehirleri görmek isterseniz bu ekstra bir bütçe ayırmayı gerektiriyor. Bunun yanında Türkiye’de devam eden kira veya ödemeler için de planlamanın önceden yapılması gerekiyor.

3.Basvuru süreci ile ilgili tavsiyeleriniz?

Başvuru sürecinde ilk olarak ayrıntılı bir başvuru formu doldurmak gerekiyor ve bu kısımda akademik olarak yapılanların belirtilmesi için net yönlendirmeler var. Bunun yanısıra beklenti ve amaçlarımızı tanımlamamız gerekiyor. Başvuru formunun tamamlanmasının ardından belgelerin kontrolü ve uygunluğu ile ilgili size geri dönüş yapılıyor. Uygun olduğunuz bildirilince gidilecek merkez ile yazışmanız bekleniyor. Gideceğim merkeze bu belgeyi ve niyet mektubumu ilettikten sonra merkezin direktörü Prof Dr Berthold Seitz ile 15 dakikalık bir videokonferans görüşmesi yaptım. Bu görüşmede bana neler yaptığımı, neden oraya gitmek istediğimi ve bilimsel makale yazmak konusunda isteklerimi sordu. Görüşmenin sonunda olumlu görüşünü bildirdi ve klinik sekreteri ile yazışarak tarihi netleştirdik. Burs başvurusunun sonucu daha sonra açıklanıyor. Süreç boyunca IOFF genel sekreteri Cordula Gabel-Obermaier ile yazıştık ve her zaman oldukça yardımcıydı. Programla ilgili detayları https://ioff.org/about-the-program/ web adresinde bulmanız mümkün.

4.Gittiginiz klinigin avantajlari?

Gittiğim klinik Almanya’da kornea naklinin en fazla yapıldığı merkezlerden biri ve haftada 10-15 arasında kornea nakli yapılmaktadır. Kliniğin direktörü Prof Dr Berthold Seitz olup, bu alanda oldukça tanınan bir isimdir. Bu nedenle, bilinen bir klinik olduğu için çevre şehirlerden de refere hastalar gelmekteydi ve bu görülen vaka çeşitliliğini arttırmaktaydı. İlk gittiğim gün benim için hazırlanmış bir program mevcuttu ve oryantasyon için kliniği bana tanıtan bir meslektaşım vardı. Bu durum başlarken bana oldukça yardımcı oldu. Genellikle haftanın 3 gününü ameliyathanede, 1 günü poliklinikte, 1 günü de kornea bankası ve wetlabda geçirdim. Kornea bankacılığı oldukça gelişmiş ve teknolojikti. Kornea hazırlanmasının her aşamasında bulundum. Wetlab günlerinde sütürasyon tekniğimi geliştirme imkanı buldum. Kornea nakil cerrahlarından Dr Loay Daas bu konuda bana yardımcı oldu ve Prof Dr Berthold Seitz da gelip ‘’double-running’’ sütürasyon tekniğimi gördü ve ilgilendi. Ayrıca çok sayıda DMEK grefti hazırlama için pratik yapma imkanım oldu. Ameliyathanede olanaklar oldukça iyiydi. Çok sayıda DMEK ve Triple DMEK prosedürü yapılmaktaydı. Penetran keratoplasti manuel trepanizasyonun gerektiği durumlar dışında rutin olarak Excimer lazer ile yapılmaktaydı. Bu konuda uzun yıllardır çok sayıda vaka yapan Dr Seitz ve Dr Daas cerrahilerde bana tecrübelerini aktarmak konusunda oldukça cömertlerdi. Bunun yanında ameliyat öncesi ve sonrasında vizitlerde bulunmak verimliydi. Kliniğin elektronik dosyalama ve kayıt sistemi oldukça iyiydi. Akademik olarak çalışma yapılmak istenirse bunun için fırsatlar mevcuttu. Eğitimim boyunca çeşitli bilimsel toplantılar düzenlendi ve bunlara katılma fırsatım oldu. Klinikte bulunan doktorlar ve personel yardımseverdi. Doktorların tümüyle ingilizce iletişim kurmak mümkündü. Çoğu zaman sosyal iletişimimizi arttırma şansımız oldu.

5.Gittiginiz klinigin dezavantajlari?

DALK cerrahi sayısı diğer keratoplasti tiplerine göre olması gerekenden daha az sayıdaydı. Her sabah olan eğitim toplantılarında eğitim dili Almanca olduğundan belirli bir seviyede Almanca bilmeden bu toplantılardan yeterli verim alınamayabilir. Kliniğin bulunduğu şehir küçüktü ve sosyal yönleri kısıtlıydı. Başka şehirlere trenle ulaşımlarda çoklu aktarma yapmak gerekiyordu.

6.Observership seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Önerileriniz neler?

Amacımızın ne olduğuna iyi karar vererek buna uygun bir klinik olduğundan emin olduğumuz bir yere başvurmak alacağımız verimi arttıracaktır. Zaman yönetimini iyi yaparak, gideceğimiz yerden hem akademik hem de sosyal olarak faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum. İletişime açık olmalı kuracağımız ilişkilerin gelecekte de faydalı olabileceğini unutmamalıyız.

7.Bugün tekrar gidecek olsaniz tercihiniz ayni olur muydu? Ya da neyi farkli yapmak isterdiniz bu süreçte?

Bu programa başvurmaktaki amacım özellikle keratoplasti konusunda bilgi ve tecrübemi geliştirmekti. Bu açıdan vaka çeşitliliği ve sayısı oldukça yeterli bir klinikti. IOFF Fellowship programının da direktörlerinden olan Prof Dr Berthold Seitz bu programa oldukça önem veriyordu ve gelecek kişinin kendi kliniğine maksimum düzeyde fayda sağlayarak dönmesi için oldukça destekleyici davranıyordu. Ben bu programın keratoplasti konusunda preoperatif karar alma, cerrahi teknik ve hastaların takibi ile ilgili bana çok katkısı olduğunu düşünüyorum.

Türk Oftalmoloji Derneği
LookUs & Online Makale